Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 227 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Ankieta

co zmienić w bloogu
siemka zapraszam do mojego bloga mam nadzieje że się wam podoba

Kategorie

Fundacja Aktywizacja

piątek, 09 stycznia 2015 0:25

A więc napiszę , czym ta Fundacja się zajmuje :)

pobrane.png

 

Fundacja Aktywizacja powstała w 1990 roku (wówczas pod nazwą Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo) z inicjatywy warszawskiego środowiska matematyków i informatyków, pragnącego pomóc swoim koleżankom i kolegom, poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Z powodu barier architektonicznych osoby z niepełnosprawnością miały trudności w znalezieniu pracy, bez względu na ich potencjał intelektualny. Założycielami Fundacji były osoby prywatne – naukowcy i pracownicy Instytutu Informatyki i Instytutu Matematyki Polskiej Akademii Nauk oraz instytucje - Polska Akademia Nauk i Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Z biegiem lat Fundacja zmieniła swoje cele statutowe i zajęła się prowadzeniem szkoleń komputerowych dla osób niepełnosprawnych z terenu Warszawy, które posiadały co najmniej średnie wykształcenie i chciały wejść na rynek pracy.

Obecnie Fundacja pomaga osobom ze wszystkimi rodzajami i stopniami niepełnosprawności, niezależnie od ich profilu zawodowego, wykształcenia, sytuacji społecznej czy też miejsca zamieszkania.

Ponieważ nazwa Fundacji przestała być adekwatna do działań przez nią prowadzonych, postanowiono tę sytuację zmienić. W dniu 15 lipca 2013 r. Rada Fundacji podjęła uchwałę o zmianie nazwy. Nowa nazwa - Fundacja Aktywizacja - została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 17 września 2013 r.

Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP). Prowadzi również działalność gospodarczą, z której cały zysk przeznaczany jest na działania statutowe.

Fundacja Aktywizacja jest także Sygnatariuszem Karty Różnorodności, tj. pisemnego zobowiązania pracodawców do wdrożenia skutecznych rozwiązań na rzecz rozwoju polityki równego traktowania.

Wsparcie osób niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnością korzystające z pomocy Fundacji otrzymują wielowymiarowe wsparcie, w tym możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności zawodowych. Dzięki właściwemu doborowi szkoleń oraz indywidualnej ścieżce doradczej (obejmującej cykl konsultacji zawodowych, psychologicznych i prawnych) Podopieczni Fundacji są dobrze przygotowywani do powrotu na rynek pracy lub zaistnienia na nim. Fundacja pomaga również przedsiębiorcom znaleźć odpowiednich pracowników oraz doradza, jak uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń oraz na przystosowanie stanowisk pracy zatrudnianych osób z niepełnosprawnością.  

Współpraca z sektorem biznesowym

Partnerem wspierającym Fundacji jest firma Microsoft Polska. Współpraca trwa od 1993 r. Szczególnym wyrazem zaufania i uznania było przekazanie przez Microsoft w 2008 r. oprogramowania o łącznej wartości 10 mln USD (oprogramowanie to Fundacja bezpłatnie użyczyła publicznym centrom dostępu do Internetu, tzw. e-Centrom).

Fundacja współpracuje również z firmą Aon Hewitt, która przeprowadziła badanie opinii pracowników Fundacji. Z naszych usług skorzystały m.in. Leroy Merlin, AXA Direct, Ecorys Polska sp. z o.o. oraz sieć hipermarketów Simply.

 

Fundacja Aktywizacja wspiera osoby niepełnosprawne w aktywizacji społecznej i zawodowej, pomaga wykorzystywać potencjał, jaki drzemie w każdym z nas do rozwoju osobistego oraz zawodowego. Fundacja aktywnie wspiera proces usamodzielnienia, pokazuje, jak skutecznie szukać satysfakcjonującej pracy na każdym stanowisku.

Jak pomagają osobą niepełnosprawnym ;)

 • Działają na terenie całego kraju w 8 oddziałach regionalnych,
 • Organizują szkolenia z zakresu obsługi komputera i Internetu oraz programów komputerowych,
 • Realizują warsztaty mające na celu podnoszenie kompetencji zawodowych, ułatwiających osobom z niepełnosprawnością wejście na rynek pracy,
 • Prowadzą seminaria prawne oraz warsztaty umiejętności społecznych i zawodowych,
 • Oferują bezpłatne doradztwo psychologiczne, zawodowe, aktywizacyjne i prawne,
 • Współpracują z pracodawcami otwartymi na zatrudnianie osób niepełnosprawnych i pomagają osobą z niepełnosprawnością, w znalezieniu pracy.

http://www.aktywizacja.org.pl 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Fundacja Aktywizacja

piątek, 09 stycznia 2015 0:12

IMG_116203554626464.jpegKochani , od jakiegoś roku należę do tej Fundacji . Mogę ją Wam polecić w 100 % , robią naprawdę kawał dobrej roboty :) . Dzięki tej Fundacji nabieram nowych doświadczeń , nawet niedawno ukończyłam warsztaty z obsługi kasy fiskalnej , gdzie jestem zadowolona :) .                                   Dzięki tej Fundacji mogłam wyjechać na IWWASZ do Paprotni na 5 dni , niby wydaje sie malo , ale bylo warto , poniewaz poznalam wielu ciekawych i fajnych ludzi . Wogole wszystkie E-centra były przyjaznie nastawione do innych , kazdy darzyl szacunkiem i zrozumieniem . Dzięki Nim człowiek ma wiarę na lepsze jutro ;) .Na fotce nasza grupa tzn " Morska Bryza "

DZIĘKUJĘ FUNDACJO ZA WSZYSTKO , BO TO DZIĘKI WAM CZŁOWIEK ZACZYNA CIESZYĆ SIĘ ŻYCIEM 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Nasze małe - wielkie szczęście siostrzeniec Jasiu ♡

czwartek, 08 stycznia 2015 23:55

FB_IMG_1419772576885.jpg


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

szczęśliwa ciocia

poniedziałek, 13 października 2014 0:57

IMG_20141001_110635.jpga więc od ponad 2 tygodni , zostałam szczęśliwą ciocią małego Jasia :) , malutki ma się całkiem dobrze :)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Zdrowe zęby, a cukrzyca, to się nie wyklucza!

piątek, 02 maja 2014 16:40

Osoby cierpiące na cukrzycę muszą spełnić kilka warunków, żeby długo cieszyć się uśmiechem i zapobiec rozwojowi poważniejszych schorzeń. Przestrzegając prostych zasad i kontrolując swoją chorobę można uniknąć groźnych komplikacji.

Prawie 3 miliony osób w Polsce leczy się z powodu cukrzycy - wynika z danych International Diabetes Federation. Niestety, nie wszyscy z nich właściwie dbają o zdrowie jamy ustnej, co ma wpływ na wcześniejszą utratę zębów. Diabetycy są szczególnie narażeni na szereg problemów ze zdrowiem jamy ustnej, są to m.in. choroby przyzębia, ropnie dziąseł, zakażenia grzybicze np. pleśniawki, owrzodzenie jamy ustnej, zaburzenia smaku, suchość i pieczenie ustach.

Czy cukrzyk może normalnie leczyć się u stomatologa? Jakie zabiegi są dla niego odpowiednie, a z jakich zrezygnować? Czy cukrzyca jest przeszkodą w zabiegu wszczepienia implantów zębów? 

  Mycie i nitkowanie zębów

Podobnie jak osoby zdrowe, tak samo cukrzycy powinni myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zaleca się wybieranie szczoteczki o miękkim, sztucznym włosiu z zaokrąglonymi końcami, które nie porani wrażliwych dziąseł. Nitkowanie zębów jest świetnym uzupełnieniem mycia. Nić dentystyczna dociera w miejsca niedostępne dla szczoteczki, które normalnie mogłyby być wypłukane przez ślinę, ale u diabetyków jej ilość jest obniżona, przez co resztki jedzenia zalegają i mogą dawać początek płytce nazębnej.


Regularne wizyty u stomatologa

Choroby przyzębia nawet w zaawansowanym stadium mogą nie dawać odczuwalnych objawów - mówi dr Mariusz Duda - Dlatego tak ważne są systematyczne wizyty u stomatologa, który oceni stan naszych zębów i dziąseł, a także wykryje problemy z przyzębiem na wczesnym etapie zaawansowania - dodaje.

Wizyty zalecane są, co 3 miesiące. Podczas wizyt należy informować stomatologa o cukrzycy i otrzymywanym leczeniu. Jest to ważne, bo kontrolowany poziom cukru we krwi sprawi, że chory będzie mógł się poddawać leczeniu tak jak zdrowa osoba.Kserostomia, czyli suchość w ustach

Częsty objaw u diabetyków. Wbrew pozorom, niepozorna wydzielina, czyli ślina spełnia kilka bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie. Oprócz ułatwiania przełykania i wstępnego trawienia spożywanych produktów jest też pierwszą linią obrony zębów i jamy ustnej przed bakteriami. Jej niedobór może powodować nieprzyjemne dolegliwości jak pieczenie w ustach, trudności w przełykaniu, czy też rozwój próchnicy i chorób grzybiczych np. pleśniawek. 

Krwawienie dziąseł 

Jeżeli podczas mycia zębów zauważysz krew, to może to być objaw kłopotów z dziąsłami. Niezbędna jest wtedy wizyta u stomatologa, co pomoże zapobiec rozwojowi ewentualnej infekcji. Osoby chorujące na cukrzycę mają obniżoną odporność na infekcje, dlatego bardzo istotna jest wczesna profilaktyka, a krwawienie, to znak, że trzeba udać się do dentysty. Unikniemy komplikacji w postaci poważniejszych schorzeń, a nawet utraty zębów. 

Zdrowe dziąsła są jasno-różowe, ściśle przylegają do zębów i nie krwawią, o jakichkolwiek wątpliwościach, co do stanu swojego zdrowia, zawsze należy informować lekarza - mówi dr Mariusz Duda.

Pacjenci z protezami zębów

Niewłaściwie leczona cukrzyca, a także jej powikłania mogą doprowadzić do wcześniejszej utraty zębów, w związku z tym spora część dorosłych cukrzyków korzysta z ruchomych protez. Nie zwalnia ich to jednak od obowiązkowych wizyt u dentysty. Stomatolog zbada stan tkanek miękkich, na których spoczywa proteza, sprawdzi czy nie ma żadnych odcisków czy skaleczeń od mocowań i ewentualnie zaleci dopasowanie protezy. Protezy częściowe powinny być regularnie myte dostępnymi środkami by pozbyć się z nich resztek pokarmu i bakterii. 

Noszenie protezy w sposób ciągły, bez zdejmowania jej na noc może doprowadzić do rozwoju kandydozy, a także innych chorób grzybiczych. Środki do higieny protez są łatwo dostępne, może je kupić nie tylko w aptece, ale także, od niedawna, w drogeriach, więc trzeba z tego korzystać by uniknąć np. zapalenia dziąseł - radzi dr Mariusz Duda.

  Kontroluj poziom cukru

Wizyty u dentysty najlepiej umawiaj w godzinach rannych, ok. 1,5 godziny po posiłku. Przed wyjściem z domu zbadaj poziom cukru we krwi, a także zaraz po przyjściu do gabinetu. 

Kontrolowana cukrzyca nie powinna sprawiać większych problemów w zachowawczym leczeniu stomatologicznym, jednak trzeba pamiętać o bieżącym informowaniu swojego dentysty chorobie i jej przebiegu - mówi dr Duda.


Chirurgiczne zabiegi stomatologiczne i implanty zębów

Leczenie pacjenta z kontrolowaną cukrzycą nie różni się zbytnio od leczenia osoby zdrowej, jednak do większych zabiegów w jamie ustnej trzeba podejść ze szczególną ostrożnością.

Wielu diabetyków pyta, czy możliwe jest wszczepienie u nich implantów stomatologicznych. Ja im odpowiadam, że tak, jest to możliwe, jednak z zachowaniem określonych zasad. Przede wszystkim leczenie cukrzycy pod okiem diabetologa, regularne badanie poziomu cukru, przyjmowanie odpowiednich leków i dawek insuliny. Najważniejszy jest stabilny poziom cukru we krwi, by do minimum sprowadzić ryzyko powikłań po zabiegu - przekonuje dr Duda. 

O poziom cukru należy dbać stale, nie tylko przed zabiegiem, ale również długo po nim. Ważna jest współpraca pacjenta z dentystą, aby osiągnąć jak najlepszy efekt leczenia. Po zabiegu implantacji należy spożywać pokarmy płynne, a później o rzadkiej konsystencji, dlatego przez zabiegiem diabetyk musi zaplanować, co będzie jadł po wszczepieniu implantu. Planowane poważniejsze zabiegi chirurgiczne muszą poczekać do czasu ustabilizowania poziomu cukru we krwi, chyba, że są to problemy wymagające natychmiastowej interwencji jak np. ropień dziąsła, czy ekstrakcja zepsutego zęba. 

źródło : http://www.mojacukrzyca.org/


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Czy cukrzyk może jeść słodycze?

piątek, 02 maja 2014 16:37

Istnieje wiele schorzeń określanych mianem chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Zalicza się do nich między innymi cukrzycę, która atakuje różne grupy osób, bez względu na płeć i wiek. Duże znaczenie w zachorowaniu na cukrzycę mają względy dziedziczne. Cukrzycę przekazuje się w genach, a właściwie ryzyko jej wystąpienia u kolejnych pokoleń.

Należy powiedzieć, że dla cukrzyków bardzo ważne jest prowadzenie odpowiedniej diety. Jakiej? Odpowiedź nasuwa się sama - bezcukrowej. Czy jednak rzeczywiście prawdą jest to, że osoby chore na cukrzycę przede wszystkim nie powinny spożywać słodyczy i produktów bogatych w cukier?

Jak funkcjonuje organizm człowieka chorującego na cukrzycę?

Cukrzyca sprowadza się do tego, że ilość glukozy we krwi jest za wysoka i przez to dana osoba choruje. Każdy człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania pewną ilość glukozy we krwi. Osoby zdrowe jednak łatwo radzą sobie z pozbyciem się nadmiaru glukozy, który okresowo pojawia się w organizmie. Za pośrednictwem procesów metabolizmu glukoza jest wydalana z organizmu. Aby było to możliwe, w organizmie człowieka musi istnieć odpowiedni poziom insuliny, czyli hormonu wytwarzanego w trzustce, który steruje przemianami glukozy. Pacjenci chorujący na cukrzycę mają zbyt mało insuliny w organizmie. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Cukrzyca nie jest zaraźliwa i najczęściej wynika ze względów dziedzicznych i prowadzonego stylu życia. Zła dieta i brak ruchu sprzyjają powstawaniu cukrzycy.Słodycze a cukrzyca

Wydawać by się mogło, że osoby z cukrzycą nie mogą jeść ani słodyczy, ani czekolady. Nie jest to jednak do końca prawdą. Oczywiście, prowadzenie diety bogatej w cukier nie jest właściwie dla diabetyków, czyli osób chorych na cukrzycę, ale słodycze nie są kompletnie zakazane. Szkodzą one diabetykom mniej więcej w tym samym stopniu co osobom zdrowym. Nie powinny być więc nadużywane przez osoby chore na cukrzycę, choć niekoniecznie kompletnie sobie trzeba ich odmawiać. Słodycze czy słodkie desery i czekolada mogą być spożywane przez osoby z cukrzycą, o ile oprócz tego prowadzi ona zdrową dietę lub jest aktywna fizycznie. Jedzenie dużych ilości cukru czy słodyczy nie spowoduje też ryzyka wystąpienia cukrzycy.

  Zdrowa dieta to podstawa dla opanowania cukrzycy. Jeśli cukrzyk uwielbia czekoladę, być może najlepszym rozwiązaniem byłoby sięgnięcie po czekoladę bez cukru, produkowaną przez firmę Wawel. Czekolada deserowa lub mleczna bez cukru będzie bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnej czekolady. Nie spowoduje podniesienia się poziomu glukozy we krwi, a będzie smakowała w zasadzie tak samo, jak normalna. Taka czekolada jest smaczna i bezpieczna dla diabetyków. Będzie też polecana osobom, które chcą zachować smukłą sylwetkę, ale nie potrafią odmówić sobie swojej ulubionej czekolady.


Dla cukrzyków o wiele bardziej niebezpieczne jest spożywanie tłustych potraw, niż deserów. Nadwaga sprzyja rozwojowi cukrzycy.

 źródło: http://www.mojacukrzyca.org/


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Fundacja Aktywizacja

piątek, 21 marca 2014 14:19

Jeżeli byście chcieli się co nie co dowiedzieć o tej fundacji to zajrzyjcie tutaj :

http://aktywizacja.org.pl/

naprawdę warto - polecam serdecznie 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Fundacja Aktywizacja

piątek, 21 marca 2014 14:15

Witam was wszystkich serdecznie . 

Fakt ostatnio bardzo rzadko tu zaglądałam , ale z braku czasu - o dziwo :). Od niedawna chodzę na warsztaty Fundacji Aktywizacji . Na początku było tak dziwno , sztywno.Człowiek bał się cokolwiek powiedzieć żeby na debila nie wyszedł , ale powiem szczerze że jest super i naprawdę warto chodzić . Poznałam wielu ciekawych ludzi - z różnymi schorzeniami , mamy swoje zasady i się tego trzymamy . Naszym trenerem jest pan Karol - jak narazie nic złego o nim nie mogę powiedzieć bo nie mam powodów  :) . Po tych warsztatach człowiek jest jakoś zadowolony i uśmiechnięty , mimo tego że trwają po 8 godzin , a spotykamy się jakoś po 2 miesiącach - coś takiego. :)

Jeżeli się uda to wyjeżdżamy do warszawy - ode mnie to jest około 390 km - ale będzie warto :)


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Wiersz bez tytułu

czwartek, 18 kwietnia 2013 21:16

Jesteś tym ogniskiem płonącym pośród przyjaciół,
sprawiasz że, powracają wspomnienia
W oku pojawia się łza westchnienia.

Jesteś tym porannym słońcem.
Uśmiechem witasz każdy dzień,
Rozdajesz swoje szczęście innym,
które umyka Ci między palcami dłoni,

Jesteś tym wiatrem hulającym w górach
Skaczesz z wierzchołka na wierzchołek,
delikatnie dotykając płatków kwiatu,
i sprawiasz że, strumyk radości wciąż płynie

Jesteś, tym...
Jesteś?, Gdzie?

Gdzie to płonące ognisko pełne wspomnień?
Gdzie to uśmiechające się słońce pełne promieni optymizmu?
Gdzie ten wiatr, który Cię uniósł ku mnie?
Jesteś! - ale już tylko miłym wspomnieniem.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

brak czasu

poniedziałek, 11 marca 2013 0:47

witam wszystkich ponownie. Przepraszam że , tak długo mnie nie było ale nie mam czasu a z drugiej strony poszła mi matryca w laptopie i musiałam sobie załatwić monitor i się udało :) . U mnie wszystko po staremu , czas szybko leci , jak widać końca świata nie było hehe :D 

           a tak u mnie wieje nudą na kilometr 


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

glukometry care sens. :)

piątek, 05 października 2012 14:20


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

nowa lista od września 2012 eh szkoda gadac.

piątek, 05 października 2012 14:18


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

marzenia

piątek, 05 października 2012 14:09

Czym są marzenia,
które dla niektórych po cierpieniu nareszcie stają się prawdą.
Trzeba tylko czekać,
długo czekać.
Przecież kiedyś musi nadejść czas na realność naszych snów.
Może nie będzie to tak idealne,
Ale doda nam skrzydeł.
Pomoże nareszcie docenić życie


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

:)

piątek, 05 października 2012 14:07

Widzicie dziewczynę, która ciągle się śmieje, nie znacie powodu jej śmiechu, a ona po prostu ciszy się życiem, mimo wszystkich porażek wierzy, że może osiągnąć wiele, trzeba tylko chcieć!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

:)

piątek, 05 października 2012 14:00

"Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki. Agrippa von Nettesheim, właśc. Heinrich Cornelius


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

coś dla ucha :)

piątek, 05 października 2012 13:58


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

wierszyk

piątek, 05 października 2012 13:52

Moje życie straciło kolor.
Wszystko jest czarne.
Anioł Śmierci
przechodzi obok mnie obojętnie,
tylko spojrzał na mnie swoim kłującym wzrokiem i pozostawił lekkie ukłucie
w mym kamiennym sercu.
Cały mój świat jest teraz
pokryty czarną kopułą
przez którą nie przedostaje się
najmniejszy promyk szczęścia.
Siedzę w swoim świecie...sama...
nie ma w nim nikogo
oprócz mnie i Anioła Śmierci.
Mam nadzieję, że kiedyś nadejdzie dzień,
w którym przyjdzie mój czas,
aby odejść z tego piekła...
Aniele Śmierci weź mnie ze sobą...


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

witam z powrotem

piątek, 05 października 2012 13:24

dawno mnie nie było z braku czasu.u mnie wszystko po staremu.chociaż dużo się pozmieniało.moja siostra urodziła zdrową cureczkę jest naprawdę cudowna a ma już 4 miesiące.:-)


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

siemka

sobota, 14 stycznia 2012 20:43

siemka jak po świętach u mnie bez zmian.cukry ok.nie narzekam.czasem codzinna rutyna mnie wkkurza ale co zrobić takie nasze słodkie życie.ostatnio muszę się pochwalić miałam robioną hemoglobinę i z 10 spadła na 7,90 nie jest źle ale mogło być lepiej no ale cóż lepszy taki wynik niż wyższy.trzeba teraz się ostro wziąść za siebie :)


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

SKANDAL! Jest obwieszczenie MZ! INSULINY I PASKI BARDZO DROGIE!

sobota, 24 grudnia 2011 10:56

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzisiaj "obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2012 r.". Z obwieszczenia wynikają następujące ceny insulin i pasków do pomiaru cukru we krwi.

INSULINY


NovoMix - 43,42 zł za opakowanie

Novorapid - 43,42 zł za opakowanie

Humalog - 40,84 zł za opakowanie

Apidra - 33,13 zł za opakowanie


Mixtard 50 - 14,71 zł za opakowanie
Actrapid - 14,71 zł za opakowanie
Insulatard - 14,71 zł za opakowanie

Humulin R, N - 6,00 zł za opakowanie
Polhumin MIX - 4,00 zł za opakowanie
Gensulin R, N - 4,00 zł za opakowanie
Gensulin M - 4,00 zł za opakowanie

Za 3,20 zł będzie insulina ZWIERZĘCA! WRACAMY DO PREHISTORII! PORAŻKA!PASKI DO GLUKOMETRÓW

Contour TS - 16,29 zł za opakowanie

Brakuje pasków firmy ROCHE (Accu-Chek), Bayer (Contur Link), Abbott (Xido), Lifescan (OneTouch)!!! SKANDAL!
Podobno paski, których obecnie nie ma na liście NIE MAJĄ JESZCZE USTALONEJ CENY - stąd ich brak, ale odpłatność też może być w okolicach 12 - 20 zł za opakowanie!

Ascensia Entrust - 15,42 zł za opakowanie
iXell - 14,38 zł za opakowanie
Glucocard - 13,60 zł za opakowanie
Glucosense - 13,33 zł za opakowanie
Diagnostic Gold Strip - 13,11 zł za opakowanie
Diagomat Strip - 13,11 zł za opakowanie
Eusure - 12,76 zł za opakowanie
Microdot - 12,42 zł za opakowanie
Evolution - 12,42 zł za opakowanie
Rightest - 11,03 zł za opakowanie


Informacja w sprawie ogłoszenia wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych

Obwieszczenie Ministra Zdrowia zawiera listę refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Rozwiązania, które wprowadza w życie ustawa refundacyjna, dla pacjentów oznaczają przede wszystkim łatwiejszy dostęp do leków refundowanych oraz lepszą obsługę w aptekach.

Od 1 stycznia 2012 r. ten sam lek we wszystkich aptekach w Polsce będzie miał taką samą cenę.

Każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej. Warto skorzystać z prawa do informacji o tańszym leku.

Leki stosowane w nowotworach oraz schorzeniach psychotycznych, które były dotąd bezpłatne - dalej będą bezpłatne, a te dostępne za odpłatnością ryczałtową - nadal będą dostępne za opłatą ryczałtową.

Odpłatność pacjenta w przypadku większości leków będzie niższa (np. insulin, leków stosowanych w chorobach krążenia, jaskrze). Wiele leków będzie miało korzystniejszy dla pacjenta poziom odpłatności, np. leki zawierające klopidogrel z dotychczasowego poziomu 50% odpłatności trafi do grupy 30%, podobnie stanie się ze wszystkimi opatrunkami.

Dzięki negocjacjom cen leków, przeprowadzonym przez ministerstwo z firmami farmaceutycznymi, udało się uzyskać oszczędności, które umożliwią dopisywanie do listy leków refundowanych kolejnych substancji.

 

info z mojacukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Diagnoza cukrzyca - nasze emocje cz.2

poniedziałek, 31 października 2011 12:51

Faza targowania się często bywa pominięta, gdy już jest, może prowadzić do dwóch typów zachowań. Osoba z cukrzycą może zmierzać w kierunku negatywnych emocji - stany depresyjne lub zaakceptować w pełni życie z cukrzycą. To właśnie emocjonalne zaabsorbowanie chorobą, wahania poziomów glikemii, mogą być przyczyną częstych zmian w naszych emocjach, powodować stany depresji, lękowe, agresję, być przyczyna chorób związanych z odżywianiem. Wśród diabetyków, jak podają źródła, 40% chorych cierpi na depresję. Poza fizycznymi objawami, osoba może ujawniać silne poczucie winy lub wstydzić się swoich zachowań mogących świadczyć o depresji. Temat ten jednak jest tak szeroki, że wymaga oddzielnego potraktowania.

Druga ścieżka, jaką może pójść osoba jest to pogodzenie się z cukrzycą, jej akceptacja. Etap ten nie zawsze uda się osiągnąć. Nie zawsze akceptacja jest trwała i ciągła. Okoliczności życiowe sprawiają, że okresy akceptacji choroby mogą przeplatać się z okresami powrotów do jednej z poprzednich faz.

Akceptacja, uznanie stanu wyjściowego, jakim jest cukrzyca, jest warunkiem rozwoju motywacji. Mając określoną wiedzę, motywację, można próbować określać sobie cele życiowe w powiązaniu z cukrzycą. Bywa, że wraz z pojawieniem się i w trakcie życia z chorobą przewlekłą, brakuje nam realizmu w stawianiu celów i staramy się być perfekcyjni. Stawiając cel, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Co chcę konkretnego osiągnąć (jak, kiedy) i jaki mamy powód do realizacji tego właśnie celu
 • Jakie "korzyści" da mi osiągnięcie tego celu i jak wpłynie to na inne aspekty mojego życia
 • Należy pomyśleć nad sprawdzalnością celu czyli sposobem poznania, że cel został osiągnięty

Cel powinien pozostać od nas zależny i być pod naszą kontrolą (środki do jego osiągnięcia, plan, sposób realizacji). Stawiany sobie cel powinien być konkretny. Najlepiej określić go w jednym, pozytywnym, zdaniu. Zadać sobie pytanie: gdzie, kiedy i z kim istnieje możliwość jego osiągnięcia.

Dobre dostosowanie się do wymogów stawianych przez cukrzycę i zarządzanie nią wymaga znajdowania własnych rozwiązań. Jeżeli uważamy, że choroba ogranicza nas w jakiś sposób, ogranicza nasze cele, możemy wtedy zastąpić je innymi. Tak się może stać w przypadku powikłań cukrzycowych uniemożliwiających realizację postawionych wcześniej celów. Bardzo ważna jest umiejętność związana z łatwością zmiany celu dominującego. Należy pamiętać tu o pułapce, jaką jest częstość zmiany celu dominującego, prowadząca w efekcie do braku realizacji jakiegokolwiek celu. Jeśli jednak nie potrafimy znaleźć dobrego rozwiązania problemu, zmiana na jakiś czas celu dominującego jest wskazana.

Osoby z cukrzycą, ze względu na przewlekłość choroby, możliwość powikłań, mogą starać się zdobywać jak najwięcej celów w krótkim czasie. Kardiolodzy mówią o typie zachowania A i związanym z nim cechami, który predysponuje do chorób układu krążenia. Cechy te mogą wpływać też na efekty leczenia i dostosowania się do cukrzycy. Wzór zachowania A odnosi się do zespołu cech, obserwowalnych zachowań jednostki, które obejmują skłonność do silnej rywalizacji, pośpiechu i poczucia presji czasu.
Osoby takie charakteryzują się dominacją i agresywnością. Sprawiają wrażenie osób pewnych siebie i czujnych. Mówią głośno i energicznie, szybko, często gestykulując i przerywając swojemu rozmówcy. Jednak mimo nadmiernej odpowiedzialności i silnego poczuciu kontroli, zaniżają poczucie własnej wartości. Popycha ich to w kierunku walki o coraz to wyższe osiągnięcia jednocześnie stawiając sobie zbyt wysokie wymagania. Przykładowo kilka pomiarów poziomu cukru, które nie mieszczą się w normie powoduje rozchwianie emocjonalne, stany depresyjne lub neurotyczne, co z kolei utrudnia dalsze leczenie. Przedstawione wyżej zachowanie może być jedynie syndromem albo stać się stylem życia z cukrzycą.

Człowiek stanowi całość psychofizjologiczną. Zarówno funkcjonowanie fizyczne wpływa na psychikę jak i nasze emocjonalne podejście do choroby wpływa na zachowania zdrowotne a przez to na funkcjonowanie fizyczne.

Ważne abyśmy umieli wykorzystać informacje o emocjach w kierowaniu swoim myśleniem i działaniami. W przypadku cukrzycy, rozumiejąc nasze emocje i to, że mogą one pochodzić także z wahań poziomów cukru, możemy wykorzystać to do lepszej kontroli cukrzycy i poprawienia relacji z otoczeniem.

http://www.mojacukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Diagnoza cukrzyca - nasze emocje cz.1

poniedziałek, 31 października 2011 12:50

Każda osoba, która dowiedziała się, że jej życie będzie musiało ulec zmianie, ze względu na wykrycie choroby przewlekłej, doświadcza wielu emocji. Dla osoby z cukrzycą powstaje nowa rzeczywistość. Chorobie towarzyszą określone sytuacje wpływające, poza sferą emocji, na sferę motywacyjną i poznawczą.

Każdy na swój własny sposób próbuje dostosować się do nowej sytuacji związanej z "byciem z cukrzycą". Obserwując reakcje osób ze zdiagnozowaną chorobą przewlekłą, zauważono, że pewne odczucia, wiążące się z funkcjonowaniem w sytuacji choroby, powtarzają się. Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, jakie reakcje i jakie stany emocjonalne mogą powstawać w związku z cukrzycą, możemy zrozumieć nasze emocje i zachowania, starać się na nie wpłynąć.

Stany emocjonalne, które mogą się pojawić w trakcie funkcjonowania z cukrzycą, to:

 • zaprzeczenie, lęk i izolacja
 • gniew
 • targowanie się
 • depresja
 • pogodzenie się, akceptacja

Nie każda osoba z przewlekłą dolegliwością przechodzi przez wszystkie te stadia, niektóre mogą być w ogóle pominięte. Inne osoby natomiast wracają do wcześniejszych stadiów by znów zaakceptować cukrzycę. Faza akceptacji może także w pełni nie wystąpić.

Diagnoza-cukrzyca. Zetknięcie się z czymś nowym, które jawi się jako coś groźnego. Bardzo wiele osób nie chce dopuścić do świadomości tego, że stwierdzona cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Słuchając rad lekarza dotyczących zmiany trybu życia, rzucenia nałogów, podawania insuliny, nie chcą się do tego zastosować. Często bywa tak, że lekarze nie umieją przekazać w zachęcający sposób informacji o chorobie, co u pacjenta wywołuje lęk, niepewność i może nawet prowadzić do zniechęcenia do wizyt lekarskich.

Wiele oczywiście zależy od osobowości chorego i jego wieku. Sytuacja wykrycia choroby jak i pobytu w szpitalu jest trudna zarówno dla rodziców małego dziecka jak i dla samego dziecka. Rodzice czują się przytłoczeni wielością informacji o chorobie a dziecko jest często bardzo zdezorientowane nową sytuacją.

Młodzież, dorośli chorzy, zastanawiają się nad możliwymi zagrożeniami, powikłaniami, o których przeważnie wspomina lekarz. Osoba z cukrzycą może szukać wtedy ucieczki w odosobnienie. Pojawienie się tych odczuć, jeśli nie staje się stałym sposobem radzenia sobie z chorobą, jest czymś normalnym.

Po dotarciu informacji do świadomości, przetworzeniu ich, często powstaje towarzyszące temu uczucie gniewu. Skierowany przeciwko najbliższemu otoczeniu, przeciwko lekarzowi, rodzinie, losowi, Bogu, w efekcie przeciwko sobie samemu. Można winić siebie za styl życia, zaniedbanie zdrowia, doszukiwać się drobiazgowo w sobie przyczyn choroby. Większość diabetyków, doświadczyła lub doświadcza tej emocji. Eskalacja gniewu może następować, gdy osoba z cukrzycą zetknie się z codziennością wstrzykiwania insuliny, przestrzegania diety, godzin posiłków. Osoby z cukrzyca typu 2 doświadczają zwykle gniewu związanego z decyzją lekarza o włączeniu od samego początku insulinoterapii, co aktualnie staje się standardem leczenia.

Negatywną konsekwencją pozostania w stadium gniewu jest niechęć do dostosowania się do leczenia, zmiany diety, wysiłku fizycznego. W rozmowach z pacjentami doświadczającymi gniewu słyszę pytanie - dlaczego ja? Dlaczego nie osoba 80-cio letnia, u schyłku życia, która nic już więcej nie ma do zrobienia. W tym momencie bardzo ważne jest wsparcie bliskich, którzy powinni z dużym zrozumieniem spojrzeć na sytuację chorego. Może być to trudne, gdyż rodzina osoby z cukrzycą czuje się czasami odrzucona, zraniona wybuchami gniewu chorego. Diabetyk, tak jak każdy człowiek, ma prawo czuć gniew a bliscy powinni próbować zrozumieć te emocje i po jakimś czasie porozmawiać o sytuacji choroby.

Mimo niepokoju, lęki i gniewu, osoba z cukrzycą przyjmuje wiedzę i stosuje ją w praktyce. Zdarzają się jednak pacjenci, którzy targują się z chorobą. Osoba taka decyduje się przestrzegać zaleceń lekarskich w mniejszym lub większym stopniu, pod warunkiem, że lekarz obieca brak powikłań w dalszym życiu lub cofnięcie tych, które się już pojawiły. Ma to często miejsce przy wykryciu cukrzycy typu 2. Stawiając warunki przestrzegania zasad, osoba próbuje sprawować jak największej kontroli nad swoim życiem.

http://www.mojacukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Chorzy na cukrzycę będą musieli oszczędzać

niedziela, 30 października 2011 20:51

Paski do mierzenia poziomu cukru we krwi mają być płatne. Dziś są na ryczałt - 3,2 zł. - Chorzy na cukrzycę będą oszczędzać, a to zwiększy liczbę kosztownych powikłań - ostrzegają lekarze.

Opakowanie 50 pasków kosztuje zależnie od producenta 40-70 zł, ale pacjenci kupują je dziś po cenie ryczałtowej - 3,2 zł. Jeśli ryczałt zniknie, chorzy zapłacą 30 proc., czyli 12-20 zł.

- Jeśli ktoś ma cukrzycę typu 2 i robi sobie jeden test dziennie, może jakoś to wytrzyma, ale dzieci na pompach insulinowych robią po sześć, siedem testów na dzień. Inni chorzy z cukrzycą młodzieńczą też muszą często badać poziom cukru, czasem nawet w nocy. Sama w ciąży robiłam nawet po 10-12 testów na dobę, żeby wykluczyć jakiekolwiek ryzyko dla dziecka - mówi Marta Furmaniak.

Furmaniak mieszka na wsi, 20 km od Leszna. Studiowała socjologię rodziny, szukała pracy w pomocy społecznej. Nikt jej nie chciał. Jest chora i ma małe dziecko. Rodzina żyje więc tylko z pensji męża Marty, a chora jest także ich córka - ma wadę serca.

- Potrzebuję długo działających analogów insuliny. Ale NFZ ich nie refunduje, a mnie nie stać, bo są drogie. A teraz jeszcze te paski! 15-20 zł za paczkę to drogo, jeśli potrzeba ich po pięć w miesiącu - tłumaczy Furmaniak. Uważa, że chorych, w których podwyżka uderzy, jest wielu. Dlatego na Facebooku założyła grupę po hasłem ''Cukrzycy walczymy o swoje''.

Diabetolodzy też uważają, że podwyżka skrzywdzi chorych.

Diabetolodzy też uważają, że podwyżka skrzywdzi chorych. - Przepisy nowej ustawy refundacyjnej, która wejdzie w życie 1 stycznia, teoretycznie pozwalają utrzymać ryczałt na paski. Jednak tylko w sytuacji, jeśli wszyscy chorzy robiliby co najmniej pięć, sześć testów na dobę, czyli zapotrzebowanie na paski byłoby dużo większe niż teraz - mówi prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

NFZ wydaje na leki dla diabetyków 18 proc. z 8,5 mld zł, jakie przeznacza na całą refundację. Paski kosztują prawie 600 mln zł rocznie - tyle samo co insulina. Wzrost wydatków na paski nie wchodzi w grę, zwłaszcza że NFZ będzie miał od stycznia zapisany sztywny limit na leki. Jeśli ministerstwo skreśli paski cukrzycowe z listy ryczałtowej NFZ, zaoszczędzi ok. 200 mln zł rocznie.

- Chorzy zaczną oszczędzać na paskach, a im gorzej kontrolowany cukier, tym większe ryzyko powikłań - ostrzega prof. Czupryniak.

Ministerstwo Zdrowia nie odpowiada wprost na pytanie, czy ryczałt zniknie. Z pisma, jakie otrzymaliśmy z Biura Prasy i Promocji, wynika jednak, że taki właśnie ma zamiar. Powody: ''w dużej większości pacjenci nadużywali samokontroli w zakresie pomiary cukru we krwi'', a ''niewielka odpłatność ograniczy chęć do nadmiernego kontrolowania glikemii bez szkody dla efektów leczenia''. Dotychczas firmy mogły rozdawać swoje glukometry chorym za darmo (od stycznia będzie to zabronione). Według Ministerstwa Zdrowia chorzy robili sobie równoległe testy na kilku aparatach. ''Wprowadzenie odpłatności dla pasków ograniczyłoby ten proceder'' - podsumowuje dyrektor biura prasowego resortu zdrowia Krzysztof Suszek.

Informacji o nadmiernym kontrolowaniu cukru nie potwierdza analiza sprzedaży pasków przeprowadzona w ubiegłym roku w śląskim NFZ. Wynika z niej, że chory na cukrzycę robi średnio 33 testy w miesiącu. - Te dane świadczą raczej o tym, że chorzy kłują się za rzadko - ocenia prof. Czupryniak.

Pacjentów niepokoi nie tylko sprawa ryczałtu. Nie wiedzą, czy ministerstwo dalej traktować będzie paski jako leki, czy zmieni ich kwalifikację na wyrób medyczny. Wtedy ich cena dodatkowo pójdzie w górę, bo doliczona do niej zostanie jeszcze marża apteczna. Kolejny koszt związany jest z zakazem rozdawania za darmo glukometrów (aparaty do odczytywania poziomu cukru zapisanego na pasku) i wstrzykiwaczy insuliny, czyli tzw. penów.

- Wygląda na to, że coraz więcej kosztów chce się zrzucić na pacjentów. Problem w tym, że większość z nich jest biedna. Będą oszczędzać, przez co będą mieć powikłania, a koszt ich leczenia i tak spadnie na NFZ - mówi Mariusz Masiarek, szef Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

http://www.mojacukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Na wesoło: 10 przykazań diabetyka

niedziela, 30 października 2011 20:30
 1. Nie będziesz miał tajemnic przed diabetologiem swoim.

 2. Nie będziesz dostrzykiwał insuliny nadaremnie.

 3. Pamiętaj abyś każdy dobry cukier święcił.

 4. Czcij swego lekarza i swoją kadrę medyczną, abyś długo żył i sprawnie funkcjonował.

 5. Nie oszukuj samego siebie.

 6. Nie szukaj cudzego łóżka kiedy będzie Ci słabo.

 7. Nie podjadaj.

 8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw zdrowiu swemu.

 9. Nie pożądaj wymienników bliźniego swego (bo on kiedyś zje Twoje).

 10. Ani insuliny, która jego jest.

http://www.mojacukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

dzień wszystkich świętych

niedziela, 30 października 2011 20:25

jak wiecie 1 listopada obchodzimy święto zmarłych ja dziś byłam na grobie swojej chrzestnej w czarnej dąbrówce niedaleko słupska strasznie za nią tesknie po cmentarzu pojechaliśmy do kuzyna strasznie tam było cicho i spokojnie a jak weszłam do pokoju gdzie zmarła ciocia dziwnie się czułam tak nieswojo ale mam nadzieje że z jej męzem a moim wujkiem jest jej w niebie dobrze


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Cukrzyca - jak sobie z nią radzić?

czwartek, 11 sierpnia 2011 16:11

Od dawna utarło się powiedzenie, że cukrzyca nie boli. Bolą jej ciężkie powikłania - mówi Tomasz Zajdel, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii.

Jakie są przyczyny cukrzycy?

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, których wspólną charakterystyczną cechą jest utrzymujący się podwyższony poziom glukozy.

Przyczyną tego stanu może być zahamowanie wydzielania insuliny lub brak jej efektywnego działania. Możemy dzielić ją na cukrzycę typu 1, 2, wtórne cukrzyce i cukrzycę ciężarnych.

Typ 1 to jedynie około 1 proc. wszystkich typów, najczęstszy to typ 2 - aż 98 proc., rzadsze to cukrzyce wtórne, a coraz częściej obserwowane to cukrzyce występujące w ciąży.

Cechą typu 1 jest to, że występuje w nim całkowity brak insuliny, najczęściej w wyniku immunologicznej autoagresji, czyli zniszczenia komórek beta trzustki odpowiedzialnych za wydzielanie insuliny. Nie jest to do końca wyjaśnione. Wydaje się, że to wyniki nałożenia się predyspozycji genetycznych i wpływu czynników środowiskowych, np. niektórych infekcji wirusowych ( m. in. świnki). Ci chorzy muszą bezwzględnie pobierać insulinę.

Czym charakteryzują się pozostałe typy?

Typ 2-gi to brak działania insuliny. W tym typie cukrzycy jest zachowane wydzielanie insuliny, ale w niewystarczającej ilości, niedostateczne w stosunku do potrzeb, dlatego objawy powstają powoli, latami.

Innym typem cukrzycy jest tzw. wtórna do innych chorób, czyli ujawniająca sie w czasie ich trwania np. w innych chorobach gruczołów dokrewnych, w innych chorobach trzustki, w przebiegu infekcji, czy ciężkich stanów zapalnych, gdzie do głosu dochodzą działania hormonów antagonistycznie działających w stosunku do insuliny np. kortyzol. Podobne zjawisko obserwuje się w stresie, gdzie wydzielane w nadmiarze katecholaminy znoszą działanie insuliny.

Kolejnym typem to cukrzyca ciężarnych, która np. w Polsce stanowi powikłanie 3-5 proc. ciąż. Tutaj decydującą rolę odgrywa również insulinooporność, ale związana z działaniem hormonów wydzielanych w ciąży, w większych ilościach. Warto w tym miejscu powiedzieć inną, często zapominaną prawdę o cukrzycy: cukrzyca to choroba naczyń.

Dlaczego?

Najsilniejsze toksyny uszkadzające naczynia to z jednej strony utrzymujący się długo podwyższony poziom glukozy lub też jej wahania, a z drugiej nadmiar insuliny - jak w typie 2. W tym ujęciu bardzo często pierwszym objawem cukrzycy jest np.: zawał serca, udar mózgu, niedokrwienie kończyny itd.

W tym też aspekcie coraz częściej zwraca się uwagę na to, aby w leczeniu starannie dozować ilość insuliny podawanej w iniekcjach i nie przedawkowywać leków z grupy tzw. sulfonylomocznia stosowanych w typie 2. Ich działanie polega na zwiększaniu wydzielania insuliny, która bardzo często w tym typie jest obecna w nadmiarze.

Kto należy do osób najbardziej zagrożonych cukrzycą, do tzw. "grupy ryzyka"?

Do tzw. grupy ryzyka należą przede wszystkim osoby otyłe, mało aktywne fizycznie, z innymi chorobami metabolicznymi jak nadciśnienie, hipelipidemia dna moczanowa oraz osoby ze stwierdzaną cukrzycą w rodzinie, szczególnie po stronie matki, z cukrzycą ciężarnych. Generalnie w tym typie cukrzycy widać, że najwięcej jej występuje tam gdzie mówiąc po prostu ludziom się poprawiło. Dobrze odzwierciedla to rozwój cywilizacji, siedzący tryb życia, emigranci z biednych krajów, którym "się powiodło". Innym przykładem jest spożywanie w nadmiernych ilościach skrobi - mąki, ziemniaków czy ryżu. Tu przykładem większej częstości występowania są kraje europejskie czy też azjatyckie, w których dominuje spożycie ryżu.

Można wyleczyć się z cukrzycy?

Cukrzycy typu 1 wyleczyć nie można, ale można tak poprowadzić leczenie, głównie poprzez edukację pacjenta i jego zmotywowanie by powikłania nie wystąpiły lub były jak najmniej uciążliwe, jeśli już wystąpią.

Insulina może być odpowiedzialna nawet za nowotworzenie

W typie 2 sytuacja jest trochę inna. Tu naprawdę bardzo wiele zależy od chorego, tym bardziej jeśli jest otyły lub ma inne schorzenia metaboliczne. Jeśli zredukuje się ciężar ciała, osiągnie wagę należną, zwiększy ilość wysiłku i stosuje dietę, można w wielu przypadkach odstawić leki doustne i przez długi okres być "na diecie". Pracuję z chorymi na cukrzycę ponad 25 lat i na podstawie moich obserwacji mogę stanowczo potwierdzić, że prawidłowo prowadzona edukacja dietetyczna to klucz do sukcesu. Błędem jest zniechęcanie chorego poprzez zasypywanie go gotowymi przykładami diet na np.: 1600 kcal, czyli na śniadanie to i to a na obiad to itd. Warto zaproponować odstawienie cukru i produktów słodkich, najlepiej też unikać tego co zawiera skrobię. Unikać smażonego i potraw wysokoenergetycznych np. łączenia białek z węglowodanami.

Następnym etapem powinna być edukacja na przykładach indeksu glikemicznego czy wymienników węglowodanowych. Powoli, byle nie zniechęcić. Stopniowo motywować do większej aktywności, do redukcji masy ciała. Można również pouczyć, aby dla sprawdzenia jaki będzie poziom glikemii po danym posiłku dokonać pomiaru przed i po jego zjedzeniu.

Jak przekonać osobę, u której podejrzewamy cukrzycę, do poddania się badaniom?

Od dawna utarło się powiedzenie, że cukrzyca nie boli. Bolą jej ciężkie powikłania. Myślę, że trzeba zwiększyć czujność w tzw. grupach ryzyka. To rola lekarza rodzinnego, badań okresowych i w ogóle dotarcia do świadomości społeczeństwa. Badanie poziomu glukozy powinno być wykonane w trakcie badań okresowych. Osoby po czterdziestym roku życia powinny kontrolować glukozę co rok, a pacjenci z grupy ryzyka nawet częściej. To samo dotyczy kobiet w ciąży.

Coraz częściej słyszy się, że badanie krwi, określające stężenie glukozy we krwi i tolerancję glukozy przez organizm jest wykonywane niedokładnie, wbrew określonym wytycznym postępowania. Jak powinno wyglądać prawidłowo wykonane badanie? Jak pacjent powinien przygotować się do niego?

Badanie krwi określające poziom glukozy jest często wykonywane źle, niedokładnie. Szczególnie obecnie, gdy mamy łatwy dostęp do glukometrów, prostych nieskomplikowanych przyrządów, które na zasadzie głównie światła określają poziom glikemii.

Badanie ma sens zawsze, czy to na czczo czy jak to się mówi "w ciągu dnia", czyli po posiłku. To drugie ma większy sens 1,5-2 godziny po jedzeniu - w szczycie wchłaniania glukozy. Pamiętać należy, aby badanie było wykonane w jasnym lub dobrze naświetlonym pomieszczeniu.

Palec należy nakłuć w jego przednio-bocznej części, a nie na środku opuszki. Po nałożeniu krwi na pasek nie przenosić aparatu, nie robić mu "cienia". Takie małe błędy mogą zmienić wynik badania.

Podobnie jest z testem doustnego obciążenia glukozą. Często spotykamy się z tym, że pacjent wypił 1,0 gram glukozy na kilogram jego wagi. Prawidłowo stosuje się 75,0 gramów glukozy oznaczając glikemię przed wypiciem i odpowiednio po jednej, i dwóch godzinach.

Jeśli chodzi o badanie na czczo, powinno być wykonane najlepiej 10-12 godzin po spożyciu ostatniego posiłku.

Istnieje kilka sposobów leczenia cukrzycy. Czy mają one równorzędne znaczenie?

Leczenie cukrzycy to poza dietą i edukacją, farmakologia różna w zależności od typu.

W typie 1 to tylko insulina, coraz częściej podawana w sposób ciągły podskórnie przy pomocy osobistych pomp insulinowych lub tradycyjnie, wstrzykiwaczem - penem - przypominającym długopis kilka razy dziennie. Dzięki inżynierii genetycznej coraz częściej w leczeniu stosuje się insuliny tzw. analogowe, które przypominają swoim działaniem endogenną insulinę ludzką i mają taką przewagę, że nie trzeba czekać po ich wstrzyknięciu na posiłek. Można je wstrzykiwać tuż przed, w czasie lub po jedzeniu.

W typie 2, dotyczącym głównie otyłych insulina ma też zastosowanie, najpierw jako jedna iniekcja, a po latach kilka wstrzyknięć, jak w typie 1, gdy wyczerpie się własna zdolność do produkcji insuliny. Pamiętać jednak należy, że insulina to taka broń obosieczna, to też w pewnym sensie toksyna uszkadzająca śródbłonek naczyń. Trzeba wiedzieć kiedy i precyzyjnie ile jej trzeba. Ma to być najmniejsza, skuteczna dawka. Lekarz musi być świadomy kiedy ją zastosować.

Leki doustne to kolejny sposób na walkę z chorobą. Główna grupa w typie 2 to pochodne biguanidów, które usprawniają działanie insuliny własnej. Inna grupa to pochodne sulfonylomocznika. Te z kolei zwiększają wydzielanie własnej insuliny, a przecież w typie 2 insuliny jest nawet za dużo, ale ona nie działa. Stąd o tej grupie leków mówi się często, że są nadużywane i słusznie, bo ten typ cukrzycy charakteryzuje się zwiększoną nawet ilością insuliny, ale niedziałającej, a ta w nadmiarze bardzo niekorzystnie wpływa na naczynia, może je uszkadzać. Dlatego też z tą grupą leków należy obchodzić się bardzo ostrożnie.

Inną grupą leków jest akarboza, substancja utrudniająca wchłanianie cukrów w jelicie. Ma ona mniejsze znaczenie. Trwają nadal badania i obserwacje nad innymi preparatami, inaczej działającymi, np. mającymi wpływ na tzw. oś inkretynową, hormony jelitowe. Nie ma jeszcze przekonywujących dowodów na ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Pozostałe grupy leków doustnych nie znajdują większego zastosowania w związku z wątpliwym wpływem i efektami. Często dają o sobie znać ich działania niepożądane, wręcz niebezpieczne. Trzeba sobie zdać sprawę, że wszelkie prace związane z insuliną to prace nad substancją często określaną jako najsilniejszy lek jaki człowiek wynalazł. Insulina to bardzo silny czynnik wzrostu. Potrafi być odpowiedzialna nawet za nowotworzenie czy onkogenezę. Stąd też głosy środowiska medycznego, że może ona być odpowiedzialna za zwiększoną zapadalność na choroby nowotworowe.

Jak cukrzyca wpływa na dietę kobiety w ciąży?

Dieta cukrzycowa w okresie ciąży to dieta, która przede wszystkim musi zabezpieczać odpowiednią ilość kalorii: 1500-2400 kcal - ok. 35 kcal na 1 kg wagi - oraz zapewnić przez swoją wartość odpowiedni przyrost wagi - średnio 8-12 kg. Powinna zawierać: 40-50 proc. węglowodanów, 30 proc. białka, 20-30 proc. tłuszczów w równych częściach nasyconych i nienasyconych.

Dietę ciężarnej możemy zmieniać poprzez redukcję węglowodanów prostych. Zaleca się spożywanie większej ilości warzyw oraz pokarmy o niskim indeksie glikemicznym - musi to jednak odbywać się pod kontrolą, bez nadmiernej przesady, bez szkody dla dziecka.

Jeśli nie wystarcza dieta to wkracza się z insuliną. Wszystko po to, by uniknąć wad wrodzonych, do których cukrzyca ciężarnych predysponuje.

info z cukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (25) | dodaj komentarz

90 lat temu uzyskano pierwszą insulinę

czwartek, 11 sierpnia 2011 16:08

Przed 90 laty Frederick Grant Banting z uniwersytetu w Toronto i student medycyny Charles Herbert Best uzyskali insulinę, którą można było zastosować u pierwszych chorych na cukrzycę. Decydujący eksperyment przeprowadzono między 7 i 14 sierpnia 1921 r.

Sukces kanadyjskich badaczy był zwieńczeniem wielu lat starań kilkunastu uczonych, którzy pracowali nad wyizolowaniem insuliny, co zrewolucjonizowało leczenie cukrzycy. W 1889 r. zapoczątkowało je odkrycie Oskara Minkowskiego (1858-1931) i Josepha Freiherra von Meringa (1849-1908). Usunęli oni psom trzustki i zauważyli, że skutkiem tego jest cukrzyca.

Minkowski, niemiecki lekarz o żydowsko-polskich korzeniach (urodził się w Aleksocie koło Kowna), oraz Mering, niemiecki lekarz, udowodnili, że trzustka, a konkretnie tzw. wyspy Langerhansa, zawiera "regulator" poziomu glukozy we krwi.

Obaj uczeni wykazali to podczas eksperymentów na zwierzętach, jakie przeprowadzili na uniwersytecie w Strasburgu. Podwiązywali im przewody wydzielnicze tego narządu i zaobserwowali, że zachowane wyspy Langerhansa nadal nie powodowały cukrzycy.

To odkrycie było tak doniosłe, że dla uczczenia pamięci o Oskarze Minkowskim European Association for the Study of Diabetes (EASD) ustanowiło doroczną nagrodę dla młodych naukowców zajmujących się badaniami w dziedzinie diabetologii.

Od osiągnięcia Minkowskiego i Meringa, wielu badaczy próbowało wyprodukować hormon przydatny w leczeniu cukrzycy. Georg Ludwig Zlzer, lekarz z Berlina, uzyskał z trzustek bydlęcych substancję, którą nazwał "acomatrolem". W 1906 r. po raz pierwszy wstrzyknął ją umierającemu choremu na cukrzycę, który był już w śpiączce cukrzycowej.

Eksperyment początkowo był obiecujący. Stan pacjenta się poprawił, ale potem zaczęły się komplikacje, spowodowane reakcjami alergiczno-toksycznymi na preparat oraz jego przedawkowaniem powodującym hipoglikemię (zbyt duży spadek poziomu glukozy we krwi). Chory zmarł, gdy zabrakło acomatrolu.

Zlzer kontynuował badania na innych pacjentach, ale bez większego powodzenia. Ostatecznie zakończyły się one wraz z wybuchem I wojny światowej, gdy jego laboratorium zostało przestawione na potrzeby niemieckiego wojska.

Wyciąg z trzustki w 1909 r. uzyskał również belgijski lekarz Jean de Meyer. Otrzymaną w ten sposób nieznaną substancję nazwał insuliną (od łacińskiego słowa "insula", czyli wyspa). Tego samego określenia w 1910 r. użył również Edward Albert Sharpey-Schafer, angielski fizjolog.

w latach 1915-1919 Israel Kleiner uzyskał wyciąg z trzustki obniżający poziom glukozy we krwi u psów

Jan Tatoń i Anna Czech piszą w książce "Historia badań i leczenia cukrzycy", że w latach 1915-1919 Israel Kleiner z Instytutu Rockefellera w Nowym Jorku uzyskał wyciąg z trzustki obniżający poziom glukozy we krwi u psów. Zaprzestał jednak dalszych badań z powodu braku środków.

Bliski otrzymania insuliny w postaci nadającej się do zastosowania u chorych na cukrzycę był też rumuński fizjolog Nicolae Constantin Paulescu. "Pankreatynę", jak ją nazwał, uzyskał najpierw z trzustek psów, a potem innych zwierząt. Przeprowadził nawet eksperymenty na psach, u których uzyskał normalizacje poziomu cukru we krwi. Nie doprowadził jednak ekstraktu trzustki do takiej postaci, by można było go zastosować u ludzi.

Dokonali tego dopiero Frederick Grant Banting, który miał już wiedzę zdobytą przez swych poprzedników, na dodatek przystąpili do badań z pełnym rozmachem. Jak pisze "Kronika Medycyny", umożliwił mu to John James Richard Macleod, szef Instytutu Fizjologii na uniwersytecie Toronto. W lipcu 1921 r. udostępnił Bantingowi swoje laboratorium, 10 psów i pomocnika - 21-letniego Charlesa Herberta Besta. Sam jedynie nadzorował całe przedsięwzięcie.

Obaj badacze uzyskali najpierw ekstrakt z rozdrobnionych wysp Langerhansa. Potem przy użyciu roztworu soli kuchennej wstrzyknęli go dożylnie psom, którym wcześniej usunięto trzustkę. Po tych udanych próbach postanowili udoskonalić metodę wytwarzania insuliny. Zrezygnowali z psów i wykorzystali trzustki czteromiesięcznych cieląt.

W pierwszej połowie sierpnia 1921 r. uzyskali insulinę, którą trzeba było tylko odpowiednio przygotować do zastosowania u ludzi. Macleod przerwał doświadczenia na zwierzętach i cały zespół pracował nad oczyszczeniem i bardziej wydajnym wytwarzaniem insuliny.

W tych pracach decydującą rolę odegrał kanadyjski biochemik i fizjolog James Bertram Collip. Uzyskał on wysoko oczyszczony ekstrakt i umożliwił właściwą jego standaryzację, by uniknąć przedawkowania insuliny powodujące niedocukrzenie.

pod koniec 1921 r. prace nad insuliną były już tak zaawansowane, że można było przystąpić do prób na ludziach

Pod koniec 1921 r. prace nad insuliną były już tak zaawansowane, że można było przystąpić do prób na ludziach. Banting i Best pierwsze eksperymenty przeprowadzili na sobie. Dopiero gdy się przekonali, że uzyskany hormon jest bezpieczny postanowili wstrzyknąć go Leonardowi Thomsonowi, 14-letniemu chłopcu choremu na cukrzycę typu I. Była to szczególna okazja, bo w ciężkim stanie przywieziono go do szpitala dziecięcego w Toronto.

Ta historyczna próba, która zapoczątkowała leczenie cukrzycy, odbyła się 23 stycznia 1922 r.

W 1923 r. za odkrycie insuliny przyznano Nagrodę Nobla (w wysokości 24 tys. dolarów). Otrzymał ją Johna Macleod oraz Frederick Banting. Komitet Noblowski pominął Herberta Besta. Banting uważał, że to wyróżnienie bardziej należy się Bestowi niż Macleodowi. Uniósł się honorem i podzielił się przypadającą mu nagrodą ze swoim asystentem.

Best był jednak niepocieszony. Nigdy nie pogodził się z tym, że nie znalazł się w panteonie Noblistów. Jeszcze przez wiele lat pracował nad wykorzystaniem insuliny. W 1930 r. odkrył enzym zmniejszający poziom histaminy.

Banting został dyrektorem specjalnie dla niego powołanego instytutu na uniwersytecie w Toronto. Zginął w 1941 r. w wypadku lotniczym w trakcie lotu do Anglii, gdy pełnił obowiązki lekarza wojskowego.

info z mojacukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Sztuczna trzustka

wtorek, 12 lipca 2011 21:20

Jesteśmy coraz bliżej pełnej kontroli cukrzycy - obiecują naukowcy. Skomplikowany system czujników i pomp sterowanych komputerem - tzw. sztuczna trzustka - może zrewolucjonizować walkę z cukrzycą. Prace nad takimi zestawami umożliwiającymi diabetykom normalne życie i bezpieczne kontrolowanie choroby trwają od kilku dekad. Ale - jak przekonywali lekarze podczas zjazdu American Diabetes Association w San Diego - w pełni zautomatyzowane aparaty trafią do potrzebujących już w ciągu kilku najbliższych lat.

Pomysł jest prosty - wyeliminować konieczność wielokrotnych pomiarów (zwykle pacjenci korzystają z urządzeń badających krew z nakłutego igłą palca) i zastrzyków z insuliną. Cały proces miałby się odbywać w sposób całkowicie zautomatyzowany. Zaimplantowany czujnik zbierałby dane o glikemii. Komputer, uwzględniając m.in. dane z czujnika, trendy wzrostu lub spadku poziomu cukru we krwi oraz ewentualny wysiłek fizyczny, decydowałby o podaniu insuliny lub glukagonu (hormonu mającego działanie przeciwne do insuliny). Wstrzyknięć dokonywałyby automatyczne pompy. W ten sposób elektronika naśladowałaby w dużej części pracę prawdziwej trzustki. Ryzyko uszkodzenia nerek czy oczu na skutek niekontrolowanej cukrzycy byłoby minimalne.

Wzór z natury

Niestety, choć zasada działania wydaje się nieskomplikowana, ze zbudowaniem sztucznej trzustki inżynierowie mają kłopot.

Cały proces miałby się odbywać w sposób całkowicie zautomatyzowany

- Pierwsze tego typu urządzenia opracowane w latach 70. miały problem - były rozmiarów lodówki - tłumaczy dr Aaron Kowalski z Juvenile Diabates Research Foundation (JDRF). Kieruje on uruchomionym przez tę amerykańską organizację w 2006 roku programem budowy i testowania sztucznej trzustki. Podobne urządzenia przeznaczone są dla pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1 (tzw. dziecięcą), u których uszkodzeniu uległy produkujące insulinę komórki trzustki. Przeżycie takich osób uzależnione jest od podawania insuliny z zewnątrz.

Nowoczesne prototypy sztucznej trzustki są mniejsze, ale nadal nie są gotowe do codziennego używania. Podczas zjazdu w San Diego specjaliści z Uniwersytetu w Bostonie prezentowali wyniki testów czujników glukozy Abbott Laboratories FreeStyle Navigator i dwóch pomp insuliny sterowanych laptopem. Test trwał zaledwie 51 godzin (dwie noce i sześć posiłków). Sześciu pacjentów - testerów przypiętych do aparatury mogło bez przeszkód poruszać się po szpitalu, a nawet jeździć na rowerze. Wyniki analizy wskazywały, że poziom cukru we krwi był stale na właściwym poziomie.

- To bardzo dobrze. Można uznać, że to prawie normalne wyniki - mówił dr Steven Russell z Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Pompka z inteligencją

Podobny automat opracowali również Brytyjczycy z Uniwersytetu Cambridge. Właściwy poziom cukru udało się utrzymać przez ok. 60 proc. czasu.

- Takie urządzenia zmienią sposób leczenia cukrzycy typu 1 - podkreśla dr Roman Hovorka, który obiecał, że teraz takie urządzenia trafią do testów w domach.

Prostą pompę insuliny połączoną z czujnikiem oferuje już w Europie Medtronic. Zarówno sensor, jak i rurkę od pompy umieszcza się pod skórą.

Nieco bardziej skomplikowany system opracowali specjaliści z Mayo Clinic. Pacjenci zostali wyposażeni w akcelerometry (czujniki wykrywające ruch), dzięki czemu komputer sterujący otrzymywał informacje o wysiłku diabetyków i odpowiednio do tego dawkował insulinę i glukagon. Zestaw trafi do testów jeszcze w tym roku - zapewnia Yogish Kudva, kierownik zespołu z Mayo Clinic.

- To wspaniale, że możemy to już zrobić w centrach akademickich, wiele się uczymy, ale tak naprawdę musimy te prototypy dać ludziom cierpiącym na cukrzycę - mówi dr Kowalski agencji Reuters. - Te produkty muszą trafić na rynek.


Cukrzyca przyspieszyła

A potrzeba skutecznego narzędzia pozwalającego kontrolować cukrzycę staje się coraz pilniejsza. Według opublikowanych kilka dni temu szacunkowych danych naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Imperial College London w ciągu ostatnich 30 lat liczba diabetyków się podwoiła. Naukowcy przeanalizowali stan zdrowia 3,7 mln osób na całym świecie. Na tej podstawie stwierdzili, że liczba osób z cukrzycą (typu 1 i 2) wzrosła do łącznie 347 mln. Zdaniem naukowców to efekt tego, że coraz dłużej żyjemy. I się przejadamy.

info:mojacukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

jak dziala insulina

piątek, 24 czerwca 2011 22:40


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

powikłania cukrzycowe

piątek, 24 czerwca 2011 22:29


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

prawidłowe wyrównanie cukrzycy

piątek, 24 czerwca 2011 22:24


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Pompy insulinowe

niedziela, 23 stycznia 2011 19:51

Promocyjna oferta Accu-Chek!

niedziela, 23 stycznia 2011 19:49

Do 31.03.2011 pompa Accu-Chek Spirit w zestawie startowym z glukometrem Accu-Chek Active lub Accu-Chek Go, będzie dostępna w cenie 7.500,08 PLN.


info z www.mojacukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Listy refundacyjne bez nowoczesnych insulin!

poniedziałek, 27 grudnia 2010 16:15

Ewa Kopacz, minister zdrowia, podpisała wczoraj rozporządzenie w sprawie nowych list refundacyjnych. Nie będzie na nich długodziałających analogów insulin.

- Do końca tego roku ma powstać projekt programu terapeutycznego. Pacjenci, którzy zostaną do niego włączeni, będą mogli korzystać z analogów długodziałających - zapewnia Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Zdaniem resortu zdrowia pacjenci na tym zyskają - w programie analogi będą nieodpłatne. Natomiast umieszczenie ich na listach dawałoby prawo tylko do częściowej refundacji z NFZ. Pacjent musiałby i tak dopłacić do ceny leku 100 zł. Nowy program terapeutyczny nie zacznie jednak działać wcześniej niż w 2012 roku.
- Kryteria kwalifikacji pacjentów do programu przygotuje konsultant krajowy ds. diabetologii. O zakwalifikowaniu danego pacjenta do udziału w programie będzie decydować specjalnie powołany zespół lekarzy diabetologów - dodaje Piotr Olechno.

To już drugi raz w ciągu roku, kiedy okazuje się, że analogi długodziałające, które pierwotnie były wpisane na listy, zostają jednak ostatecznie z nich usunięte.

To już drugi raz w ciągu roku, kiedy okazuje się, że analogi długodziałające, które pierwotnie były wpisane na listy, zostają jednak ostatecznie z nich usunięte. Jak tłumaczą eksperci, to efekt braku ostatecznej opinii na temat ich bezpiecznego stosowania.
- Czekamy na stanowisko Europejskiej Agencji Leków w tej sprawie. Raport ma być gotowy do 11 kwietnia 2011 r. Również nasza tegoroczna rekomendacja wpisania długodziałających analogów na listy była warunkowa - mówi Wojciech Matusewicz, dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych.
Zmienione listy mają wejść w życie 30 grudnia, czyli jeszcze w tym tygodniu. Znajdą się na nich m.in. nowoczesne leki przeciwpsychotyczne II generacji. Łącznie zmiany na listach (bez analogów długodziałających) mają kosztować NFZ 400 mln zł. Jednak, jak zapewnia resort, nie odbije się to na jego budżecie. Dodatkowe pieniądze miały bowiem pochodzić z obniżek cen leków wynegocjowanych z firmami farmaceutycznymi. Praktyka pokazuje jednak, że każda zmiana na listach leków powoduje zwiększenie wydatków NFZ.

autor redakcja@mojacukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Lubisz słodkie napoje? Możesz zafundować sobie cukrzycę!

czwartek, 04 listopada 2010 12:34

Regularne spożywanie napojów gazowanych i słodzonych jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2 - ostrzegają naukowcy na łamach pisma "Diabetes Care".

Eksperci z Harvard School of Public Health podkreślają, że konsumpcja uwielbianych przez dzieci i nie tylko słodzonych napojów powinna być znacznie zredukowana, by uniknąć problemów z wagą i zdrowiem.

- Wiele wcześniejszych badań analizowało zależność między napojami słodzonymi cukrem a ryzykiem cukrzycy i większość z nich wykazała związek pozytywny. Nasze badania stanowią analizę dostępnych prac, która daje obraz wielkości ryzyka - mówi autorka badań Vasanti Malik.

picie od jednej do dwóch porcji słodzonych napojów dziennie podnosi ryzyko cukrzycy typu 2 o 26 proc.

Analiza objęła 11 badań, w których uczestniczyło ponad 300 tys. osób. Spośród nich ponad 15 tys. miało cukrzycę typu 2, a także 19,5 tys. osób, z których 5,8 tys. cierpiało na zespół metaboliczny. Jej wyniki wykazały, że picie od jednej do dwóch porcji słodzonych napojów dziennie podnosi ryzyko cukrzycy typu 2 o 26 proc., a zespołu metabolicznego o 20 proc. w porównaniu z osobami, które konsumują mniej niż jedną porcję miesięcznie.

Podczas gdy liczba czynników, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego - jest duża, spożycie słodzonych napojów jest jednym z czynników modyfikowalnych. Jego zredukowanie miałoby prawdopodobnie zauważalny wpływ - przypuszczają naukowcy.

- Należy ograniczyć ilość napojów słodzonych cukrem i zastąpić je zdrowymi alternatywami, jak na przykład woda. Dzięki temu zmniejszy się nie tylko ryzyko cukrzycy, ale także otyłości, dny moczanowej, chorób zębów i chorób układu krążenia - podkreśla dr Malik.

info z Portal MojaCukrzyca.org


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

NOWA KSIĄŻKA - Cukrzyca typu 1 u dzieci, młodzieży, dorosłych

czwartek, 28 października 2010 19:09
DRUGIE
POSZERZONE, ZAKTUALIZOWANE, UZUPEŁNIONE
POLSKIE WYDANIE
EDUKACYJNEGO BESTSELLERA
Cukrzyca typu 1 u dzieci, młodzieży, dorosłych
autorstwa Ragnara Hanasa


Konsultacja medyczna polskiego wydania

prof. dr hab. med. Przemysława Jarosz-Chobot


 • Doskonałe źródło wiedzy o cukrzycy wymagającej leczenia insuliną, w której wiadomości przedstawione są w sposób jasny, zwięzły i niezwykle interesujący;

 • Przejrzysty układ książki ułatwiający szybkie znalezienie odpowiedzi na nurtujące czytelnika pytania;

 • Szczegółowe i złożone zagadnienia przekazane są w sposób przystępny i zrozumiały dla pacjentów w każdym wieku oraz ich rodzin.

Ten podręcznik - nazywany "biblią edukacyjną o cukrzycy typu 1" - to wydawniczy ewenement na skalę światową. Został przetłumaczony na kilkanaście języków i zyskał uznanie wielu międzynarodowych towarzystw i organizacji. Drugie polskie wydanie otrzymało rekomendacje Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii i Fundacji Edukacji Zdrowotnej.

W książce zawarta jest wiedza, którą łatwo zastosować w praktyce - w codziennym zarządzaniu cukrzycą. Autor - przedstawiając treści od prostych do coraz bardziej złożonych - pokazuje, krok po kroku, jak stać się ekspertem w dziedzinie swojej cukrzycy. Pomaga zrozumieć niuanse i meandry jej leczenia, i wskazuje sposoby na zapanowanie nad nią.


Druga polska edycja uwzględnia wszystkie aspekty życia z cukrzycą oraz najnowsze, zgodne z najbardziej aktualnym stanem wiedzy, doniesienia medyczne dotyczące leczenia tej choroby. Pompy insulinowe, analogi szybko i długo działające, aspekty psychologiczne i społeczne choroby - to tylko niektóre zagadnienia poruszane w tym wydaniu.


Książka ma 432 strony, zawiera mnóstwo rysunków, rycin i ramek ułatwiających przyswojenie wiedzy o cukrzycy.


Przesłanie tej książki sprowadza się do jednej, jakże znaczącej myśli:

To Ty panujesz nad cukrzycą, a nie ona nad Tobą!

Aby zamówić książkę, należy wpłacić należną kwotę na poczcie lub w banku, wpisując następujące dane:


DIA-POL Sp. z o.o., ul. Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

BG_ S.A. O/W-wa nr konta: 70 2030 0045 1110 0000 0110 9010
Tytułem: książka R. Hanasa

Prosimy o czytelne wpisywanie dokładnych danych do wysyłki. Odcinek docierający do naszego banku jest dla nas zamówieniem. Po jego otrzymaniu wysyłka książki realizowana jest w ciągu trzech dni roboczych.

Przesyłki realizowane po wpłaceniu na konto należnej kwoty:
 1. Przesyłka pocztowa, polecona - Cena: 48 zł + 10 zł koszt wysyłki, razem 58 zł

 2. Przesyłka kurierska - Cena 48 zł + 18 zł koszt wysyłki, razem 66 zł

 3. Przesyłka realizowana bez konieczności przedpłaty na konto - przesyłka pocztowa, za pobraniem (należy zadzwonić pod numer tel. 22 662 11 07 i podać dane do wysyłki) - Cena: 48 zł + 18 zł koszt wysyłki, razem 66 zł

Dodatkowe informacje pod nr tel. (22) 662 11 07
info z Portal MojaCukrzyca.org

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Zakłócenia zegara biologicznego mogą wywoływać cukrzycę

czwartek, 28 października 2010 19:07
Niezdrowa dieta nie musi być główną przyczyną cukrzycy, choroby coraz częściej występującej w krajach uprzemysłowionych. Najnowsze badania międzynarodowego zespołu naukowców pokazują, że choroba może mieć związek z naszym coraz bardziej nieregularnym trybem życia. Jak pisze na swojej stronie internetowej czasopismo "Nature Medicine", zakłócenia gospodarki cukrami mogą być skutkiem zaburzeń naszego zegara biologicznego.
Udało się potwierdzić, że zmiany poziomu białka mogą poprawić stan cierpiącej na cukrzycę myszy
Ogłoszone przez naukowców z University of California San Diego, The Salk Institute i Chinese Academy of Sciences wyniki badań pokazują, że kryptochrom, białko, o którym wiadomo, że reguluje zegar biologiczny ssaków, ma także istotne znaczenie dla procesu produkcji glukozy w wątrobie. Udało się nawet potwierdzić, że zmiany poziomu tego białka mogą znacząco poprawić stan cierpiącej na cukrzycę myszy. Kryptochrom "informuje" organizm, kiedy przypada pora aktywności i są szanse na jakiś posiłek, a kiedy pora udać się na spoczynek i potrzebną glukozę trzeba wytwarzać ze zmagazynowanego w wątrobie glikogenu.
To odkrycie może dać medycynie zupełnie nowy oręż w walce i z cukrzycą i z epidemią otyłości. Wygląda bowiem na to, że cierpimy na nie, bo nasz tryb życia, praca na zmiany, aktywność niemal 24 godziny na dobę, znacząco odbiega od niegdysiejszego zwyczaju "chodzenia spać z kurami". A właśnie to pozwalało naszemu organizmowi poprawnie regulować gospodarkę cukrami. Ta rola kryptochromu jest całkowitą niespodzianką, jej odkrycie może prowadzić do prawdziwego przełomu w diabetologii. Nie jest to absolutnie sygnał, że oto można się do woli przejadać. Ale tak poważną sugestią, że trzeba się porządnie wysypiać, też trudno pogardzić.

info z Portal MojaCukrzyca.org
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Nowoczesne leczenie cukrzycy będzie refundowane

czwartek, 28 października 2010 19:04
Chorzy na cukrzycę i pacjenci psychiatryczni będą mieli tańsze leki - poinformował wiceminister zdrowia Marek Twardowski. W resorcie zdrowia przedstawiono projekt nowej listy leków refundowanych. Lista ma wejść w życie najwcześniej 16 grudnia.

Przede wszystkim chorzy na cukrzycę będą mieli refundowane dwie insuliny analogowe długodziałające i dodatkowo jedną insulinę analogową szybkodziałającą. Ponadto refundowane będą w pełni pompy insulinowe i cały osprzęt do ich stosowania dla pacjentów do 26 roku życia. Dotychczas refundacja dotyczyła pacjentów do 18 roku życia.


Lista ma wejść w życie najwcześniej 16 grudnia
Również pacjenci cierpiący na chorobę dwubiegunową afektywną będą mieli refundowane nowoczesne leki drugiej generacji. Dotychczas te leki były refundowane jedynie dla chorych ciepiących na schizofrenię. Jest to największa grupa chorych, która skorzysta na zmianie listy. Chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów będą mieli dodatkowo jeden lek refundowany.

Ponadto na listę wpisano 42 nowe substancje i nowe postaci leków, natomiast 43 produkty usunięto z listy. W 23 przypadkach nastąpiły obniżki cen leków a w 43 - niewielkie podwyżki. Zmienią się natomiast tzw. limity cen niektórych leków a to oznacza, że zmieni się odpłatność za te leki dla pacjentów.Zmiany korzystne dla pacjentów

Wydatki w związku ze zmianami na liście wyniosą 450-500 mln zł. Jak mówił Twardowski, środki pochodzą z oszczędności, które powstały dzięki korzystnym negocjacjom z koncernami farmaceutycznymi. "Zmiany są możliwe do sfinansowania dlatego, że na taką ilość uzyskaliśmy obniżki w skali roku, na bardzo dużą ilość leków" - dodał wiceminister.


Dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Artur Fałek podkreślił, że zmiany na liście są korzystne dla pacjentów i były przez nich od dawna oczekiwane. "Oszczędności. które umożliwiają zmiany, wynikają z obniżek cen leków, które już są refundowane i obniżek limitów. W związku z tym, że limity finansowania się obniżą w NFZ pojawiają się pieniądze, które umożliwiają włączenie do refundacji nowych leków" - powiedział Fałek
info z Portal MojaCukrzyca.org
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Odkryto nowe geny cukrzycy

niedziela, 11 lipca 2010 17:15
Udało się odkryć 12 nowych genów, których warianty zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 - informuje serwis "BBC News".

Nowe odkrycia zwiększają liczbę znanych genów związanych z cukrzycą do 38
Zespół naukowców kierowany przez specjalistów z Oxford University porównywał genomy 8000 osób chorych na cukrzycę oraz 40 000 nie mających problemów z prawidłowym poziomem cukru we krwi, a także kolejnych 34 000 cukrzyków i liczącej 60 000 ludzi grupy kontrolnej. Okazało się, że u cukrzyków częściej występują niektóre warianty genów. Jak się okazało, "cukrzycowe" geny maja także związek z podwyższonym ryzykiem raka skóry i prostaty, choroby wieńcowej i zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

Nowe odkrycia zwiększają liczbę znanych genów związanych z cukrzycą do 38. Wiedza na temat tych genów powinna w przyszłości pozwolić na skuteczniejsze zapobieganie i leczenie cukrzycy.
info z portalu .www.mojacukrzyca.org
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

World Diabetes Day 2009 Wieża Ratuszowa w Krakowie na niebiesko!

niedziela, 22 listopada 2009 18:36


W najbliższą sobotę 14 listopada w związku ze Światowym Dniem Walki z Cukrzycą kula ziemska rozbłyśnie na niebiesko. Niebieskie światło oświetli najsłynniejsze budynki świata. Ma to pokazać globalną jedność diabetyków i ich rodzin w walce o prawa osób chorych na cukrzycę. W 2008 roku na całym świecie w tym dniu podświetlono na niebiesko ponad 1100 obiektów.

Również w Polsce, w pięknym Krakowie, diabetycy dadzą o sobie znać! 14 listopada od godz. 17.00 do 21.00 na niebiesko zostanie podświetlona Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym w Krakowie! W tym czasie będą rozdawane ulotki informacyjne, które m.in. będą zachęcać do udziału w Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi organizowanego dzień później, 15 listopada o godz. 10.30. Marsz wystartuje z Małego Rynku. Diabetycy przejdą dookoła Rynku Głównego, następnie na Małym Rynku trwać będzie impreza dla diabetyków i ich przyjaciół (przeczytaj więcej o Marszu, kliknij).

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest każdego roku 14 listopada. Tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Bestem jako pierwszy opracował sposób, dzięki któremu w 1922 r. została odkryta insulina (insulina - to hormon, który odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów, ale także białek i tłuszczów).

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą pierwszy raz zorganizowała w 1991 roku Międzynarodowa Federacja Chorych na Cukrzycę (IDF) wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Była to reakcja na alarmujący wzrost liczby chorych na cukrzycę na całym świecie. Obecnie 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, szacuje się, że w 2025 roku będzie ich aż 380 milionów.

info z portalu .www.mojacukrzyca.org
Podziel się
oceń
0
1

komentarze (6) | dodaj komentarz

Wiersz pt. CUKRZYCA

czwartek, 23 lipca 2009 12:41
Cukrzyca jest taką chorobą, której nie uleczysz wodą.
Na cukrzycę - insulina, ona w normie Cię utrzyma.
No i jeszcze glukometry, do nich pasków ze dwa metry.
Zeszyty samokontroli, tam wyników jest do woli.
Żeby dobre mieć wyniki, spróbuj rannej gimnastyki.
Z przyjaciółmi rusz do lasu, ale bacznie pilnuj czasu!
Bo mierzenie i jedzenie, czekają na docenienie.
Na posiłek - wymienniki, to są cukrzycy wybryki.
Więc gdy z wszystkim dasz już radę, wiedz że wielką masz odwagę.
Bądź z cukrzycą za pan brat, wtedy lepszy będzie świat.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Cukrzyca

czwartek, 23 lipca 2009 11:55
Cukrzyca to choroba, w której dochodzi do zaburzeń tzw. wysp Langerhansa znajdujących się w trzustce. Są one odpowiedzialne za produkcję insuliny. Zaburzenia powodują, że cukier nie może być właściwie wykorzystywany. Leczenie polega na przestrzeganiu ścisłej diety, podaje się także doustne leki przeciwcukrzycowe oraz iniekcje z insuliny, zależnie od jej rodzaju.

Cukrzyca typu 1. Kiedyś nazywana była insulinozależną - IDDM (Insulin Dependent Diabetes Mellitus) lub cukrzycą typu dziecięcego. Spowodowana jest uszkodzeniem komórek typu Beta (wysp Langerhansa trzustki). Konsekwencją braku insuliny w organizmie jest niemożność kontroli cukru we krwi oraz jej gwałtowny wzrost. Najczęściej na tę odmianę cukrzycy zapadają dzieci oraz młodzi ludzie, którzy nie ukończyli trzydziestego roku życia. Podstawą diety przy tej odmianie choroby jest bardzo regularne spożywanie posiłków. Ważne jest także, aby regularnie podawać insulinę.


Przyczyny rozwoju cukrzycy typu 1. nie są do końca poznane, choć wiadomo, iż dużą rolę i znaczenie mają tu czynniki genetyczne, dziedziczenie, infekcje wirusowe, nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego organizmu.


.........................................................................................................................................................................................................................

Cukrzyca typu 2. kiedyś nazywana była insulinoniezależną - NIDDM (Non-Insulin Dependent Diabetes Mellitus). Jest to najczęstsza postać tej choroby. Stanowi ona ok. 90% przypadków zachorowań. Ujawnia się ona w wieku dojrzałym, choć w ostatnich latach występuje również u młodych osób, które mają skłonności do tej choroby oraz mają tzw. czynnik ryzyka cukrzycy.


Często pojawia się ona u kobiet w ciąży, u których były odnotowane przypadki zachorowań na cukrzycę. Wystąpienie u ciężarnej choroby doprowadzić może do przedwczesnego porodu, wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz zwiększonego prawdopodobieństwa cięcia cesarskiego.


Na cukrzycę typu 2. najbardziej narażone są także osoby otyłe. Osoby chore na ten rodzaj cukrzycy lub mające wysoki czynnik ryzyka powinny przestrzegać zaleconej przez lekarza diety oraz wykonywać różne ćwiczenia ruchowe, które także powinien zalecić lekarz.


Odmiana typu 2. często nazywana jest epidemią XXI wieku, gdyż z roku na rok bardzo gwałtownie wzrasta zachorowalność na cukrzycę. Jest to choroba znana od tysiącleci, bo już od starożytności, jednak problem współczesnej ludności jest coraz większy. Szacuje się, że dotyczy on ok. 100 milionów chorych w krajach rozwiniętych, a w 2010 roku liczba ta wzrośnie do ok. 220 milionów. Również w Polsce cukrzyca stanowi bardzo poważny problem zdrowotny.


............................................................................................................................................................................................................

Ważnym przeciwwskazaniem dla chorych jest bezwzględny zakaz palenia tytoniu, gdyż może to uchronić przed naczyniowymi powikłaniami.


Osoba, która podejrzewa u siebie możliwość pojawienia się cukrzycy, powinna niezwłocznie pójść do lekarza i wykonać potrzebne badania, gdyż nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań takich jak np. kwasica ketonowa lub kwasica hiperosmotyczna. W skrajnych przypadkach cukrzyca może również doprowadzić do śmierci

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

rodzaje penów

środa, 22 lipca 2009 19:52
NovoPen4
NovoPen3
NovoPen Junior
 

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Adresy firm w Polsce

środa, 22 lipca 2009 19:42

Roche Diagnostics Sp. z o.o.
Ul. Wybrzeże Gdyńskie 6B
01-531 Warszawa

Centrala
Tel. 022 481 55 55-56
Fax. 022 481 55 99

Dział Obsługi Klienta
Tel. 022 481 55 23
Fax. 022 481 55 94

www.accu-chek.pl
Medtronic Poland Sp. z o.o.
ul. Ostrobramska 101A
04-041 Warszawa
Tel. 022 465 69 00
Fax. 022 465 69 17

www.minimed.plGlukopharma sp. z o.o.
ul. Kopernika 36/40
00-924 Warszawa
Tel. 0-22 828 40 67, 0-668 879 907
Fax 0-22 826 46 67

www.glukopharma.eu

"źródło: www.MojaCukrzyca.org"

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Ceny pomp insulinowych

środa, 22 lipca 2009 19:04


Paradigm 712 z pilotem
8.500,00 zł
Paradigm 715 bez pilota
10.600,00 zł

Paradigm 715 z pilotem
11.100,00 zł

System Paradigm 722 bez pilota,z transmiterem

16.785,00 zł

System Paradigm 722 z pilotem,z transmiterem
17.285,00 zł

Ceny potwierdzone w dniu 15.12.2008 r. przez Firmę Medtronic MiniMed.
Accu-Chek D-TRONplus
7.260,00 zł

(cena zawiera rabat 25%)
Accu-Chek Spirit

9.300,00 zł

Ceny potwierdzone w dniu 28.06.2009 r. przez Firmę Roche.Dana diabecare R
4.800,00 zł

Do końca września 2009 r. PROMOCJA!
Pompa dostępna na raty po 400 zł na 12 miesięcy.
Możliwość zwrotu pompy do 3 miesięcy,
jednakże wpłacone raty przepadają."źródło: www.MojaCukrzyca.org"

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Plusy i minusy stosowania pomp

środa, 22 lipca 2009 18:59


Stosowanie pompy daje większą swobodę w przestrzeganiu zarówno pory jak i składu posiłku (oczywiście po odpowiednim ustawieniu czasu i wielkości bolusa).

Można spać do woli, nie martwiąc się o poziom cukru po przebudzeniu. Odpowiednio ciągły wlew insuliny utrzymuje naszą glikemię na optymalnym poziomie przez całą dobę.

Wiesz, że stale masz przy sobie insulinę i bez problemu możesz ją sobie zaaplikować. Wszystko ogranicza się do sięgnięcia po pompę i naciśnięcia kilku guzików. Dostrzyknięcie dodatkowej dawki insuliny jest dużo prostsze i dyskretniejsze niż w przypadku użycia pena czy strzykawki.

Łatwo zapanować nad niedocukrzeniami. Zapasy insuliny w naszym organizmie są tak niewielkie (zamiast kilku, czy kilkunastu jednostek insuliny długodziałającej mamy ułamki jednostek insuliny bardzo krótko działającej), że bardzo często wystarczy na kilka minut wyłączyć pompę i glikemia wraca do normy.

Jedną z największych zalet jest precyzja. Spróbujcie przy pomocy strzykawki podać np. 0.3 jednostki insuliny. Jest to oczywiście możliwe, ale nieporównywalnie trudniejsze od wykonania tej samej operacji przy użyciu pompy.

Dzięki niezwykłej dokładności i stałemu dopływowi insuliny metoda leczenia cukrzycy z wykorzystaniem pomp insulinowych daje fantastyczne efekty. Co by o pompach nie mówić, są one jednak w swym działaniu najbardziej zbliżone do funkcjonowania zdrowej trzustki.

Dodatkowa zaleta jaką jest pamięć, pozwala na zapomnienie o notatnikach (oczywiście nie całkowicie). W pamięci pompy przechowywane jest ok. 10 ostatnich bolusów (wraz z czasem i datą podania) i alarmów. Wszystko co trzeba zrobić to przejrzeć wieczorem pamięć naszej pompy i uzupełnić notatki w dzienniku.
Zakup pompy to wydatek niebagatelny, w grę wchodzą tysiące złotych. To jest najpoważniejsza wada tego sprzętu, po prostu nie każdego na niego stać, bez względu na to jak jest on pomocny. Wypada więc czekać na moment, w którym ta forma terapii zacznie być dotowana z budżetu państwa :-)

Najczęstszym powikłaniem terapii pompą są infekcje miejsca wkłucia. Poza tym wkłucia mocowane są specjalnym przylepcem, który u niektórych pacjentów podrażnia skórę w okolicach miejsca wkłucia, co praktycznie eliminuje takiego chorego z kontynuowania leczenia tą metodą.

Małe zapasy insuliny czynią pacjenta bardziej wrażliwym na przerwy w dostarczaniu insuliny, grożące gwałtownym rozwojem kwasicy ketonowej.

Dla niektórych kłopotliwa może być konieczność wykonywania częstszych oznaczeń poziomu cukru we krwi.

Niektórzy po prostu nie są w stanie zaufać maszynie. Niektórzy przez fakt podłączenia do automatu czują się jeszcze bardziej chorzy i niepełnosprawni. Można nie akceptować tego, że pompę zawsze trzeba mieć przy sobie, dzień w dzień, 24 godziny na dobę. Ponadto pompa wzbudza ciekawość i przyciąga uwagę innych, a obecność nieodłącznego automatu może być czasem kłopotliwa. Podobnie jak alarm, który może nas zaskoczyć o każdej porze, zmuszając nas do interwencji, choć nie musimy mieć na to ochoty.

"źródło: www.MojaCukrzyca.org"

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Wskazania i przeciwwskazania do terapii pompą insulinową

środa, 22 lipca 2009 18:57
Wskazaniami do terapii są:

 • początek choroby - większa możliwość reemisji
 • brak reakcji hipoglikemicznej
 • niedocukrzenia w porze nocnej
 • małe zapotrzebowanie na insulinę
 • wysokie poziomy glukozy w porze brzasku
 • planowana ciąża oraz czas ciąży i karmienia
 • zabieg operacyjny (okresowe podłączenie pompy)
 • egzamin (okresowe podłączenie pompy)
 • aktywność zawodowa
 • nadwaga (możliwość redukcji masy ciała)
 • niedowaga
  (możliwość przyjmowania posiłków w małych porcjach)
 • dążenie do prawidłowego wyrównania cukrzycy
  u osób z powikłaniami cukrzycowymi
 • chęć poprawy komfortu życia

Przeciwwskazaniami do terapii są:

 • brak zgody i akceptacji pacjenta na leczenie pompą
 • choroby skóry (alergia atopowa, ropnie skóry)
 • choroba psychiczna
 • brak współpracy między lekarzem a pacjentem lub jego rodziną
 • pacjent nie zachowujący higieny osobistej
 • brak zgody na wielokrotną kontrolę poziomów glukozy
 • brak możliwości finansowania zakupu pompy
  i osprzętu do pompy
"źródło: www.MojaCukrzyca.org"

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Opis działania pompy insulinowej

środa, 22 lipca 2009 18:56
W pompach insulinowych używane są wyłącznie preparaty krótko działającej insuliny, podawane w ciągłym podskórnym wlewie. W Polsce używany jest w tym celu preparat Humalog. Humalog zawiera insulinę lispro, która różni się od innych insulin szybszym początkiem (po ok. 15 minutach) i krótszym czasem działania (2-5 godzin). Szybki początek działania pozwala na podawanie Humalogu (w postaci iniekcji, lub bolusa) tuż przed posiłkiem. Insulina dostarczana jest przez pompę na dwa sposoby: jako dawka bazowa (zwana także wlewem podstawowym) i w postaci bolusów podawanych przed posiłkami.

Dawka bazowa (wlew podstawowy)

Wlew podstawowy jest to dawka insuliny, którą pompa podaje nam bez względu na to czy spożywamy jakieś posiłki, czy też nie. Ta funkcja pompy ma za zadanie zasymulować naturalne, między posiłkowe wydzielanie insuliny przez zdrową trzustkę i utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi pomiędzy posiłkami oraz w nocy. Dla każdego pacjenta ilość insuliny podawanej we wlewie podstawowym jest inna i powinna być indywidualnie ustalona wraz z lekarzem. Po rozpisaniu bazy należy odpowiednio zaprogramować pompę. Wielkość wlewu podstawowego programuje się dla kolejnych godzin (od 0:00 do 23:00), z dokładnością do 0.1 jednostki, pozawala to na dopasowanie dawek insuliny wedle osobistego zapotrzebowania pacjenta. Takie możliwości pomp insulinowych pozwalają niezwykle precyzyjnie wyrównać cukrzycę.

Bolusy

Bolusy insuliny to jednorazowe jej dawki, podawane przed posiłkiem, których wielkość należy tak obliczyć, aby pokryły węglowodany dostarczone wraz z posiłkiem. Bolusy mają za zadanie naśladować naturalne zachowanie trzustki, która reaguje wydzielaniem insuliny w czasie, gdy spożywamy posiłek. Bolus należy ustalić przed każdym posiłkiem, a robi się to w taki sam sposób, jak ustalanie dawki zastrzyku w metodzie wielokrotnych wstrzyknięć. Jedyne o czym należy pamiętać to, że w trakcie leczenia pompą poziom insuliny w naszym organizmie jest odrobinę wyższy, spowodowane jest to podawaniem przez urządzenie dawki bazowej, niezależnie od ilości i częstości posiłków.

"źródło: www.MojaCukrzyca.org"

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Jak zmierzyć cukier

środa, 22 lipca 2009 17:07
 instrukcjia  obsługi glukometru Accu-Check Active firmy Roche Diagnostics.

1.
Porównaj kolor okrągłego okienka z tyłu paska testowego ze skalą kolorów pokazaną na opakowaniu pasków testowych. Kolor w okienku kontrolnym musi być taki sam, jak kolor umieszczony na samej górze pokazanej skali (0mg/dL / 0 mmol/L). Jeżeli kolor jest inny, nie używaj tego paska.

Trzymaj pasek testowy w taki sposób, aby powierzchnia do aplikacji i strzałki były skierowane ku górze. Delikatnie wsuń pasek testowy do prowadnicy paska testowego(4), w kierunku strzałek do momentu kiedy usłyszysz kliknięcie. Będzie to oznaczało, że pasek jest zainstalowany prawidłowo.

Wsunięcie paska rozpoczyna automatycznie gotowość do pomiaru. Pamiętaj, że Twój glukometr wyłączy się automatycznie po jednej do dwóch minut, jeśli nie będzie rozpoczęty pomiar (np. kiedy żaden przycisk nie jest wciśnięty).2.
Glukometr przeprowadza test wyświetlacza, a następnie pokazuje numer kodu. Czy jest to ten sam numer, który widnieje na opakowaniu pasków testowych? Jeśli nie, to sprawdź czy na pewno zainstalowałeś klucz kodujący z nowego opakowania pasków. Jeżeli użyłeś prawidłowy klucz kodujący a numer na wyświetlaczu jest inny, skontaktuj się z działem obsługi klienta lub z serwisem naprawczym. Jeżeli kod pulsuje i widzisz jedynie trzy poziome kreski zamiast numeru (- - -), oznacza to, że klucz kodujący nie jest zainstalowany. Sprawdź czy wyświetlana jest prawidłowa data i godzina.

Nie przeprowadzaj pomiaru, jeśli numer kodu na wyświetlaczu nie jest taki sam, jak na opakowaniu pasków testowych. Nieprawidłowy kod to nieprawidłowy wynik. Niekiedy błąd może być poważny, a jego konsekwencją może być postawienie złej diagnozy i spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu.3.

Gdy test wyświetlacza dobiegł końca a numery kodów są zgodne, Twój glukometr Accu-Chek Active jest gotowy do pomiaru. Pulsująca kropla na wyświetlaczu to sygnał, że możesz zaaplikować kroplę krwi (w ciągu dwóch minut).

4.
Rozmasuj opuszkę palca, aby poprawić ukrwienie i ułatwić pobranie krwi. Użyj nakłuwacza do nakłucia palca w rozmasowanym miejscu.

5.

Wyciśnij kroplę krwi unikając zbyt mocnego uciskania opuszki palca.


6.

Nałóż kroplę krwi na środek pomarańczowego kwadracika. Możesz go dotknąć w trakcie nakładania krwi, jednak nie rozprowadzaj krwi. Jeśli uważasz, że zaaplikowana ilość krwi jest zbyt mała, możesz nałożyć drugą kroplę w ciągu 5 sekund. Twój Accu-Chek Active da krótki sygnał dźwiękowy (o ile został on wcześniej uruchomiony) na znak rozpoczęcia pomiaru. Nie poruszaj paska testowego w czasie trwania pomiaru, gdyż możesz uzyskać błędny wynik.7.

Symbol klepsydry oznacza, że pomiar trwa. Po około 5 sekundach glukometr ponownie da sygnał dźwiękowy, oznaczający zakończenie pomiaru. Wynik pojawi się na wyświetlaczu i automatycznie zostanie zachowany wraz z datą i godziną. Usuń pasek testowy z glukometru, który automatycznie się wyłączy.

"źródło: www.MojaCukrzyca.org"

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  33 069  

Słownik internetowy

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O mnie

Jestem --- Jak Kwiat ~ Tak łatwo mnie zranić...
Jestem --- Jak Motyl ~ Tak trudno mnie złapać...
Jestem --- Jak nadzieja ~ Tak łatwo mnie stracić...
Jestem --- Jak Wiatr ~ Tak trudno mnie zatrzymać...
Jestem --- Jak Kropla Deszczu ~ Żyje chwilą...
Jestem --- Jak Dźwięk ~ Rozbrzmiewam śmiechem...
Jestem --- Jak Noc ~ Zapowiadam dzień...
Jestem --- Jak Gwiazda ~ Spełniam życzenia...
Jestem --- Jak Rzeka ~ Nie oglądam się za siebie...
Jestem --- Jak Ogień ~ Niszczę złudzenia...
Jestem --- Jak Małe niemowlę~ Bezbronna....
Jestem --- Jak SPRITE - a TY jesteś pragnienie ;]
Jestem --- Jak 6 w Totka - jedna jedyna na całe życie;]
Jestem --- Jak Ferrari z salonu - nigdy nie zawodzi;]
Jestem --- Jak magnes - przyciągam i odpycham;]
Jestem --- Jak Media Markt - NIE DLA IDIOTÓW !!!
Jestem --- Sobą :)

O moim bloogu

Hej!!! jestem Kaśka...mam 25 lata i od 12 lat choruje na cukrzyce :) mam nadzieje że ten blog pomoże wam zrozumieć osoby z tą chorobą , albo tez nauczyć się też wiele ciekawych rzeczy o cukrzycy !! ...

więcej...

Hej!!! jestem Kaśka...mam 25 lata i od 12 lat choruje na cukrzyce :) mam nadzieje że ten blog pomoże wam zrozumieć osoby z tą chorobą , albo tez nauczyć się też wiele ciekawych rzeczy o cukrzycy !! i nie tylko.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 33069

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl